Elektroterapija
Elektroterapija predstavlja primjenu električne struje u cilju postizanja terapijskog efekta na tijelo pacijenta.
Svoju primjenu u medicini elektroterapija je pronašla otkrićem pozitivnog efekta električne energije na strukture mišićnog i nervnog sistema.
Elektroterapija postiže sljedeće:
- toplotni efekat koji utiče na proširenje krvnih sudova i poboljšanje cirkulacije
- analgetski efekat – stimulacijom nervnih vlakana za prenos bola
- povećanje mišićne mase
- stimulacija oštećenih nervnih vlakana i antiedematozni efekat.
Vrste elektroterapije
Postoji više vrsta različitih struja koje se koriste u sklopu fizikalne terapije. Nabrojat ćemo samo neke od njih koje koristimo često u našoj ordinaciji.
a) Elektroterapija interferentnim IFS ili “ukrštenim” strujama
Interferentne struje ili “ukrštene struje” su dobile naziv po efektu interferencije koji nastaje u tkivu kada se ukrste dva samostalna strujna kola. Na mjestu gdje se ukrštaju ta dva strujna kola nastaje jak terapijski efekat na tkivo . Elektroterapija inferentnim strujama ima primjenu kod:
- degenerativnih i reumatoloških oboljenja
- kod trauma
- iščašenja
- uganuća
- preloma
- kod sportskih povreda
- pareze i paralize
- kod cervikalnog i lumbalnog sindroma.
Prednost primjene interferentnih struja je što se može aplikovati i u predjelu tijela gdje pacijent ima ugraene metalne imlantate npr. vještački kuk ili koljeno.
b) Elektroterapija galvanskim strujama
c) Elektroterapija dijadinamskim strujama
TENS ili transkutana elektro-nervna stimulacija se zasniva na elektroanalgeziji, stimulacijom nervnih vlakana za prenos bola. Ovom metodom se smanjuje bol u tretiranoj regiji a za posledicu se smanjuje i upotreba analgetskih lijekova. Primjenjuje se kod svih ortopedskih, reumatoloških i neuroloških bolova.
Koristi se kod:
- akutnih i hroničnih bolova izazvanih različitim patološkim procesima
- reumatoloških bolesti
- trauma
- ortopedskih bolesti ( bol u kuku, koljenu, laktu, ramenu)
- neurologija
- onkološke bolesti
Kontraindikacija za primjenu TENS terapije nema.
e) Elektrostimulacija mišića
Elektrostimulacija predstavlja nadražaj strujom određenog intneziteta, frekvencije i trajanja u cilju izazivanja mišićne kontrakcije kod paretičnih (oduzetih) ili atrofiranih mišića koji nisu u stanju da funkcionišu jer su povrijeđeni. Razni oblici elektrostimulacije koriste se i kod zdravih osoba radi poboljšanja fizičke sposobnosti.
f) Elektroterapija elektroforezom
Elektroforeza predstavlja unošenje lijekova u organizam putem konstantne jednosmerne struje preko kože . Elektroforeza omogućava da lijek za najkraće moguće vrijeme prodre na mjesto povrede ili zapaljenja. Na ovaj način se postiže visoka koncentracija lijeka, produženo dejstvo lijeka i stvaranje depoa. Najčešće se koristi kod stanja bola u vratu i leđima kada lijek apliciramo kroz kožu na bolno
Ukoliko biste željeli da zakažete termin za elektroterapiju to možete učiniti klikom na ovaj link.
Kome je namijenjena elektroterapija?
U slučaju da osoba ne može da kontroliše bol koji osjeća, te ima druge simptome koji se tiču odsustva doživljaja kontrole bola – elektroterapija – liječenje koje usmjerava blage električne impulse do problematičnog područja – može biti jedna od opcija.
Tretman elektroterapijom
Elektroterapija uključuje niz tretmana koji koriste električnu energiju za smanjenje bola, poboljšanje cirkulacije, oporavak oštećenog tkiva, jačanje mišića, kao i podsticanje zarastanja kostiju nakon preloma, što dovodi do poboljšanja u fizičkim performansama pacijenta.
Uređaji koji se koriste za elektroterapiju sastoje se od kontrolne table preko koje biramo željenu terapijsku struju i nastavaka sa elektrodama koje se postavljaju na tijelo pacijenta. Elektrode se lijepe i postavljaju na kožu. Jastučići elektrode su ljepljivi tako da se brzo i lako postave na kožu. Jednom kada se elektrode pričvrste i elektroterapija se uključi, preko elektrode se na kožu šalje blagi električni signal koji djeluje na kožu i sve strukture ispod kože.
Kako elektroterapija djeluje na smanjenje bola?
Iako koncept korištenja električne energije na tijelu može zvučati kao nešto bolno, mnogi će se složiti s tim da je osjećaj koji izaziva električna energija ustvari opuštajući. Primjera radi, uz pomoć TENS-a, pojedinac može da doživi osjećaje škakljanja, vibriranja ili zujanja. Međutim, sam efekat struje je prijatan i smanjuje se bol u tretiranoj regiji.
Električna stimulacija može direktno blokirati prenos bola duž živca. Pored toga, pokazalo se da elektoterapija podstiče oslobađanje endorfina, prirodnih neurotransmitera protiv bolova koje proizvodi tijelo.
U kojim slučajevima se preporučuje ova vrsta terapije?
Elektroterapija se najčešće koristi u kombinaciji sa drugim fizikalnim terapijskim procedurama kao što su masaža, ultrazvuk, laser, tecar i druge. Za ljude koji idu na fizikalnu terapiju, elektroterapija može ublažiti bol toliko da pacijent bez problema radi različite vježbe.
Elektroterapija spada u jednu od metoda koje se koriste za ublažavanje bolova ali ima manje potencijalne rizike i nuspojave u poređenju sa klasičnim lijekovima protiv bolova. Upotreba električne struje u svrhu ublažavanja bolova seže u stara vremena.
Elektroterapija se koristi za rješavanje hroničnog osjećaja bola, hroničnog umora uopšte, kao i kod:
- Bola u nervima kod dijabetesa
- Fibromijalgije
- Migrenskih glavobolja
- Zarastanja rana
- Stimulisanja zarastanja kostiju nakon preloma
Zakažite termin za fizikalni pregled u našem centru klikom na ovaj link.