Terapija ultrazvukom
Terapija ultrazvukom, tj. ultrazvuk zbog svog dvostrukog djelovanja, mehaničkog i toplotnog, predstavlja veoma efikasnu vrstu fizikalne terapije u terapiji brojnih patoloških stanja nervnog i koštano-mišićnog sistema.
Terapija ultrazvukom poboljšava mikrocirkulaciju, podstiče relaksaciju tkiva i ubrzava metabolizam. Na taj način dolazi do resorpcije medijatora upale i smanjenja bola u tretiranoj regiji.
Trajanje aplikacije iznosi 5-10 minuta, zavisno od stanja. Kod akutnih stanja terapija ultrazvukom traje kraće.
Primjena ultrazvučne terapije
Ultrazvuk se koristi kod sljedećih stanja:
- Cervikalni bolni sindrom
- Lumbalni bolni sindrom
- Hronične degenerativne bolesti
- Burzitisa, tendinitisa, kapsulitisa, epikondilitisa, tendovaginitisa, antenzitisa
- Povrede ligamenata
- Bolno i ukočeno rame
- Radijalni i ulnarni epikondilitis ( Teniski lakat)
Terapija ultrazvukom ne primjenjuje se kod akutne i svježe upale, bilo kojeg stanja u kojem bi izazivanje hiperemije bilo suvišno ili štetno, sklono krvarenju. Uz pomoć ultrazvuka se mogu aplikovati i lijekovi preko kože u ciljani dio tijela i taj postupak se naziva sonoforeza.
Terapija ultrazvukom je modalitet liječenja koji primjenjuje fizioterapeut za ublažavanje bola i podsticanje zarastanja tkiva. Iako terapija ultrazvukom nije efikasna za sva stanja hroničnog bola, može vam ublažiti bol ukoliko imate:
- Osteoartritis
- Miofacijalnu bol
- Sindrom karpalnog tunela
- Bol nastao usljed ožiljka
- Fantomski bol u udovima
Termin za terapiju ultrazvukom možete da zakažete klikom na ovaj link.
Vrste terapije ultrazvukom
Postoje dvije glavne vrste terapije ultrazvukom: termalna i mehanička terapija ultrazvukom.
Obje koriste zvučne talase koje stvara “ultrazvučna sonda” (koja svojim izgledom malo podsjeća na mikrofon). Ti ultrazvučni talasi dalje prodiru u meka tkiva. Razlika između termalne i mehaničke terapije ultrazvukom jeste brzina kojom zvučni talasi prodiru do tkiva.
- Termalna terapija ultrazvukom
Termalna terapija ultrazvukom koristi kontinuirani prenos zvučnih talasa. Zvučni talasi izazivaju mikroskopske vibracije u molekulima dubokog tkiva, povećavajući toplotu i trenje. Efekat zagrijavanja podstiče zarastanje u mekim tkivima, ubrzavajući metabolizam na nivou ćelije.
- Mehanička terapija ultrazvukom
Mehanička terapija ultrazvukom koristi impulse zvučnih talasa kako bi došla do tkiva. Iako ova terapija ima blagi efekat na zagrijavanje tkiva, ona takođe izaziva širenje i kontrakciju u sitnim krvnim sudovima mekog tkiva. To dalje doprinosi smanjenju upale I smanjenju otoka tkiva, što kao krajnji ishod ima smanjenje osjećaja bola.
Koji vrstu terapije ultrazvukom ćete dobiti zavisi od vašeg stanja. Ukoliko osjećate miofacijalnu bol ili naprezanje u mišićima, ili imate uganuće koje nije zaraslo, vjerovatno će vam biti preporučena termalna terapija ultrazvukom. Ukoliko je bol koju osjećate uzrokovana otokom ili ožiljkom, kao što je to u slučaju sindroma karpalnog tunela, preporučuje vam se mehanička terapija ultrazvukom.
Vaš fizioterapeut će odabrati malu površinu tijela na kojoj će raditi pet do deset minuta. Gel se nanosi na ultrazvučnu sondu ili na vašu kožu, što pomaže zvučnim talasima da ravnomjerno prodru kroz kožu. Tokom tretmana ultrazvučnom terapijom vaš fizioterapeut će neprestano pomjerati ultrazvučnu sondu iznad i oko tretirane regije.
Da li ću osjećati ikakve neprijatnosti tokom terapije ultrazvukom?
Za vrijeme trajanja terapije ultrazvukom pojedini pacijenti osjećaju blagi puls, dok drugi mogu da osjete blagu toplotu na koži. Međutim, nemojte se iznenaditi ukoliko ne budete osjećali ništa, osim hladnog gela na svojoj koži.
Fizikalna terapija ultrazvukom se može kombinovati sa drugim fizikalnim terapijskim procedurama kao što su laser, elektroterapija , compex, tecar i druge.
Vaš termin za fizikalni pregled možete da zakažete klikom na ovaj link.